Styl Nebeské říše

Styl Nebeské říše

Styl Nebeské říše

Tajemné a krásné francouzské slovo chinoiserie přeložené do češtiny nezní příliš lichotivě:na čínský způsob. Tento styl se stal populárním v 12.–13. století ve Francii, a pak v celé Evropě. Autentické čínské lakované zástěny, nábytek, bílý porcelán s kobaltovou malbou byly vždy drahé a jen docela zamožní Evropané si mohli dovolit bizarní věci z Nebeské říše. Proto je evropští mistři začali poměrně hojně napodobovat: bylo to způsobeno poptávkou. Například vytvářet nábytek ve formě pagod, nápodoby bambusového nábytku, umělecky vyrobené malované zástěny, porcelánové figurky v podobě draků a exotických ptáků. Jedním slovem vše, co asociovalo Čínu. Porcelánové manufaktury Meissen a Sevres vyráběly ve stylu chinoiserie celé sbírky. Poptávka po těchto kouzelných produktech byla extrémně vysoká.

V naší době pro vytvoření interiéru v duchu chinoiserie stačí poměrně malý počet dekorativních předmětů. Mohou to být černé a zlaté zástěny s třpytivými vzory, nábytek připomínající čínské pagody, nádobí s modrými přírodními vzory (ptáci / rostliny / květiny) na bílém porcelánu. Dalším důležitým prvkem a dekorem k vytvoření stylu chinoiserie jsou samozřejmě malované panely. Panel obvykle zobrazuje exotické ptáky, větve sakury, scény z čínského každodenního života, draky atd. Kresba se aplikuje na speciální papír nebo na hedvábný podklad, někdy je doplněna výšivkou a může být nalepena na zeď. Tyto panely se používají jako tapety, ale je lepší vyzdobit jimi jednu stěnu jako zdůraznění, a ne všechny stěny místnosti. Myslím, že se jedná o velmi nákladný a časově náročný dekor v interiéru. Proto nejpraktičtější volbou ze všech hledisekjsou tapety se stejným čínským ornamentem podle Vašeho vkusu. Takové tapety dodávají stylistickou autentičnost ložnici, ale také obývacímu pokoji nebo šatně. A nakonec porcelán; ten se v interiérech chinoiserie nevyskytuje často, jedinou otázkou je „co koupit“. Starožitnosti jsou, samozřejmě, dobrou investicí, ale vyžadují znalosti a zkušenosti. Možnost na způsob „přivézt skutečné starožitnosti z Číny“ je zcela vyloučena. Čínská vláda zakazuje vývoz starožitností. Lepší je kupovat starožitnosti v Evropě a ve Spojených státech nebo dát přednost moderním věcem ve stylu chinoiserie, které vyrábí mnoho známých značek.

Jako doporučení při výběru nábytku s orientálním tématem a pro úplné pochopení, co by mělo být nábytkem ve stylu chinoiserie, navrhuji prostudovat kultovní sbírku Chippendale.

Modernější stylizace nábytku lze nalézt v italských sbírkách Armani Casa, Giorgiocasa, Domus Mobili.

S pozdravem

Návrhář obchodu „ART ELEGANTE“